צבעים לציורי קיר וגרפיטי

במקרה והחלטתם לצייר ציור קיר או גרפיטי בעצמכם, עדיף שתדעו יותר על התאמה בין סוגי צבעים וסוגי משטחים שונים. יש מגוון רחב של צבעים בהם משתמשים ציירים שמציירים על קירות. בכתבה זו אני רוצה לפרט על 5 סוגים של צבעים ותכונותיהם. אני אספר על החסרונות והיתרונות של כל צבע וצבע ועל תכונותיהם המיוחדות של הצבעים. בכתבה זו אני אפרט על הצבעים על פי קריטריונים ספציפיים כמו סוג המשטח, אמצעי הגנה והיצרנים שניתן להשיג בארץ.
הסוג הראשון של צבעים שאני אדבר עליהם הם צבעים אקריליים, משום שצבעי אקריליק הם הכי פופולריים היום אצל ציירי קירות. סוגי צבעים נוספים שאני רוצה לדבר עליהם הם צבע שמן, צבע סינתטי על בסיס מים, מרססי צבע וצבע אפוקסי. אגיד גם כמה מילים על צבעי סיד וצבעי חיפוי כבישים.
לוגואים של יצרני צבע מומלצים
צבעי אקריליק
1. אחת התכונות החשובות של צבע אקרילי היא – העמידות שלו ללחות. לכן, אפשר להשתמש בצבע אקרילי לצביעה של קירות חוץ (כמובן, גם לצביעה של קירות פנים). יש סוגים מיוחדים של צבע אקרילי כמו למשל טמבור מ.ד. שהוא מתאים במיוחד לקירות חוץ. חוץ מזה, צבע אקרילי מתייבש מאוד מהר. אם הציור צויר בבוקר אז בערב כבר אפשר להעביר מטלית לחה על הקיר.
2. צבע אקרילי מתאים לצביעת קירות מבטון וגבס. יש סוג מיוחד של צבע אקרילי לצביעת קירות בחדרי אמבטיה ושירותים שמכיל חומרים נגד עובש.
3. גימור של צבעי אקרילי יכול להיות גם מבריק וגם מט.
4. צבעי אקריליק יכולים לשמש כשכבה ראשונית לפני עבודה עם חומר אחר כמו צבעי שמן, אך לא להיפך – אסור לשים צבע אקרילי על שמן ללא חומר מקשר כמו צבע יסוד.
5. היצרנים של צבע אקרילי בארץ: נירלט, טמבור ויעקובי – זו חברה קצת פחות מוכרת אבל לא פחות איכותית.
צבעי שמן
1. זמן הייבוש של צבעי שמן איטי יותר מאשר של צבעי אקריליק, אך זמן זה תלוי בסוג השמן והפיגמנט ממנו מורכב הצבע. למשל, צבעים שמיועדים לציור על בד מתייבשים לאט יותר מצבעים שמיועדים לצביעת ברזל ועץ.
2. צבע שמן לא מיועד לצביעת קירות בדרך כלל, כי צבעי השמן אטומים ולא נותנים לקירות לנשום. צבעי שמן מיועדים לשימוש על פני משטחי עץ או ברזל.
3. הגימור של צבעי שמן יכול להיות מבריק ומט.
4. צבע שמן לא משמש כצבע ראשוני. בדרך כלל לפני עבודה עם צבע שמן המשטח דורש הכנה כמו החלקת המשטח וצביעת המשטח בצבע יסוד.
5. יש מספר יצרנים של צבעי שמן, שכל אחד מהם בדרך כלל מייצר סוגי צבעים שמתאימים לצביעה על חומרים שונים. למשל, טמבור יוצר צבעי שמן המתאימים לעץ וברזל, Hammerit מייצר צבעים מתאימים למשטחי ברזל. יש צבעי שמן המתאימים לבד קנבס, צבעי שמן המתאימים למשטחי ברזל וצבע שמן שמתאים לעץ. יש לשים לב להבדלים האלו לפני שאתם קונים צבע.
צבע סינתטי על בסיס מים (מדי פעם קוראים לחומר הזה גם צבע שמן על בסיס מים)
1. יש שתי חברות שמייצרות את סוג הצבע הזה: טמבור – פוליאור על בסיס מים, יעקובי – הידרו-אמייל על בסיס מים.
2. מאפשר לצבוע על מתכת ועץ כצבע שמן רגיל וקירות כמו אקריליק רגיל.
3. הוא יותר נוח לשימוש מצבע שמן רגיל מכיוון שהוא מפיץ פחות ריח. זה אומר שצריך פחות זמן כדי לאוורר את השטח לאחר הצביעה. זמן הייבוש של צבע זה קצר יותר מזמן הייבוש של צבע שמן רגיל.
4. לא מצריך דילול בעזרת טרפנטין. מדללים אותו בעזרת מים. לכן, הצבע הזה לא רעיל במיוחד ולא דורש אמצעי הגנה מיוחדים חוץ מאוורור שתמיד מומלץ בעת הצביעה.
5. לאחר הצביעה, ניתן לשטוף את המכחולים בקלות ולא כמו לאחר צביעה בצבע שמן שבה המכחולים יוצאים משימוש.
מרססי צבע \ ספריי
1. מכלי ספריי הכי מקצועיים לצרכי אומנות מיוצרים על ידי חברות MONTANA וגם MOLOTOV. רמת כיסוי של מכלי ספריי אלו מאוד גבוהה.
2. צבעים אלו מתאימים לעבודה על קירות חיצונים ופנימיים.
3. בעת עבודה עם צבע ספריי נדרשים אמצעי הגנה -מסכה מסוג M3 וכפפות. לזה אפשר להוסיף גם אמצעי אוורור נוספים.
4. יש מכלי ספריי על בסיס צבע אקרילי של חברת LIQUITEX שהם פחות רעילים ממכלי ספריי על בסיס טרפנטין. אבל הם גם יקרים יותר.
5. לפני השימוש בספריי, עדיף לצבוע שכבה של צבע יסוד, במיוחד כאשר מדובר על מתכת ופח מגולוון. אם מציירים על פח מגולוון בספריי, בצבע אקרילי או אפילו בצבע שמן – זה יתקלף מאוד מהר. אני משתמשת ב-”סופר יסוד” של חברת יעקובי, אבל ניתן גם להשתמש ב-“בונדרול” של טמבור.
צבע אפוקסי
1. הצבע האפוקסי הוא עמיד מאוד ומשמש כצבע רב-תכליתי ויסוד. הוא מיועד לצביעה על מתכת ומתכת עם חלודה וגם מתאים לצביעה במתקנים ימיים, בריכות, אמבטיות ורצפה.
2. צבעים אלו מתאימים לעבודה על קירות חיצונים ופנימיים.
3. צבע אפוקסי דורש מיומנות מיוחדת בצביעה ואמצעי הגנה מיוחדים כגון מסכה מסוג M3 וכפפות לפני תחילת העבודה איתו.
4. מאוד חשוב לאוורר היטב את המקום שבו צובעים בצבע אפוקסי, כי סוג הצבע הזה הוא רעיל במיוחד.
5. אם קיימת אפשרות להיעזר בצוות של צבעים מקצועיים, אז תעשו את זה. אתם יכולים ליצור את העיצוב, אבל תשאירו את הביצוע של תהליך הצביעה למקצוענים.
חוץ מהצבעים שסיפרתי עליהם, יש כמה סוגי צבעים נוספים, כמו צבעי סיד וצבעים לחיפוי כבישים.
צבעי סיד הם הכי זולים ומשתמשים בהם בעיקר בשביל לצבוע תקרות כצבע בסיס. סיד לא מתאים לצביעת קירות כי הוא מתקלף מהר.
בצבעי חיפוי כבישים משתמשים בעיקר בשביל לצבוע רצפה במקומות ציבורים וכמובן לצביעה בכבישים. יש שתי בעיות עם צבעי כבישים: יש מספר גוונים מאוד מוגבל, זה צבע מאוד יקר ומוכרים אותו רק בכמויות גדולות. היצרנים הכי פופולריים בארץ הם טמבור, נירלט.
*הכתבה עודכנה ב-25.08.2020.
!